Klaipėdos biudžetinės įstaigos Socialinių paslaugų centro „Klaipėdos lakštutė“ darbuotojai, dirbantys su paslaugų gavėjais, turinčiais autizmo spektro sutrikimą, taiko Lietuvoje nepažintą socialinio darbo praktiką – AVEKKI metodą.
AVEKKI metodas – grėsmingų situacijų analizė, pasitelkiant metodus, prevenciją, veiklos numatymą ir valdymą. Veiklos modelis apima mokymą, vystymąsi ir integraciją į visuomenę. AVEKKI taip pat pabrėžia bendradarbiavimo svarbą, sudėtingose situacijose turi dalyvauti kompetetinga komanda. AVEKKI veiklos modelis siūlo bendrą komunikavimą ir būdą veikti kontroliuojamai, neskausmingai, su pagarba klientui. Pagrindinės modelio vertybės ir principai: pagarba žmogaus orumui, bendruomeniškumas, rūpestingumas, komunikabilumas, nulinė smurto tolerancija.
Įstaigoje buvo sudaryta AVEKKI metodo diegimo komanda ir parengtas metodo diegimo planas. 3 darbuotojai dalyvavo dviejų dienų metodo taikymo mokymuose, kuriuos vedė užsienio ekspertai Lasse Ahola ir Jere Saarilamp iš Suomijos.
Po mokymų įstaigoje pradėtas AVEKKI metodo praktinis taikymas komandoje, dirbančioje su autizmo spektrą turinčiais paslaugų gavėjais. Komanda palaiko ir kuria bendrą veiklos modelį, vienodai taikomas taisykles ir bendradarbiauja sudėtingose situacijose, susidūrus su agresyviu ir konteksto neatitinkančiu autistiško asmens elgesiu.
Tikimės, kad sėkmingai pritaikius AVEKKI metodą, darbuotojai įgis naujų kompetencijų ir:
… žinos kaip užkirsti kelią agresyviam elgesiui;
…gebės elgtis saugiai ir pagarbiai iššūkį keliančiose situacijose;
…gebės naudotis AVEKKI metodu valdant konteksto neatitinkantį ir agresyvų elgesį;
… galės valdyti savo ir komandos narių stresą iššūkį keliančiose situacijose;
… gebės komandoje kurti ir taikyti bendrą veiklos modelį agresyvaus elgesio įveikimui; …patobulins komandos bendradarbiavimo įgūdžius veikti profesionaliai ir minimalizuoti agresyvaus elgesio apraiškas.
AVEKKI metodo mokymus organizavo Socialinių paslaugų srities darbuotojų profesinių kompetencijų tobulinimo centras, kurio funkcijas 2022-2024 m. įgyvendina Lietuvos socialinių darbuotojų asociacija pagal projektą „Socialinių paslaugų srities darbuotojų profesinių kompetencijų tobulinimo centro veikla: Lietuvos socialinio darbo ateitį kuriančios kompetencijos“. Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija.